Fast Food Akımı Nedir? İnsanları Nasıl Etkiler?

Cuma, 22 Mayıs 2009 tarihinde Murat tarafından yazıldı.FAST FOOD AKIMI

Bu tarz yiyeceklerde aşırı yağ ve kalori bulunmaktadır. İnsanların obozit olmalarına neden olur.

İNSANLARI NASIL ETKİLER

Günümüzde insanlar fast food’u tercih ediyorlar çünkü; kişiler zamandan kazanıyorlar. Ekonomik ve lezzetli olmaları bu tip yiyecekleri daha da bir çekici hale getiriyor. Bu özellikleri nedeniyle insanlar fast food’u benimsediler ve alışmaya başladılar. Bunun sonucunda da yerel mutfak ve kültürel yemek 2. planda kalmaya başladı(!)

fast_foodFast food yerel yemek kültürlerini yavaş yavaş ortadan kaldırıyor ya da yemek kültürleri arasındaki farkı azaltmaya başlıyor. Örnek olarak; Burger King menüsü bellidir ve insanlar dünyanın neresine giderlerse gitsinler bu menüden yararlanabilirler.

Fast Food’u tercih etmek yerel mutfaktan  uzaklaşmaktır! Fast Food işletmeleri ölçek ekonomisi kullanırlar yani ülkelerin yerel kültürlerine göre yemek üretmektense standart bir menüyle işi götürme peşindeler. Hal böyle olunca işletmeler açısından üretim hacmi, satış hacmi arttıkça birim maliyetler azalıyor.

Fakat fast food’a karşı yeni akımlar da ortaya çıkmaya başladı. “Slow Food Movement” adındaki bu akım, ilk kez İtalya Roma’da açılan Mc Donald’ın bir şubesine tepki olarak açıldı. Kesin çizgilerle fast food’a karşı bir hareket olduğu vurgulandı ve dünyada ses getirmeye başladı.

slow_food-movementBu akıma göre;

  • Kişiler yemek yemek için ve yemek hazırlamak için zaman ayırmalıdırlar.
  • Kültürler arası yemek farklılıkları korunmalıdır.
  • İnsanlar yemeği hızlı değil, zaman ayırarak zevk içinde yemelidirler.
  • Biyolojik çeşitliliği savunarak; tarımda tek tip üretim yapmaktansa çeşitli (farklı) ürünler üretilmelidir. Bunlar üretilirken doğal yollarla üretilmelidir.
  • Çevre faktörü göz önünde tutulmalıdır.

Facebook'ta Paylaş


Kategori: Her Telden

Duyuru:
  • Sitemizdeki Videolar Diziler Muzikler Fragmanlar Tanıtım Amaçlıdır.Yanlızca Kısa Bir Bölümleri Yer Almaktadır.
  • Videolar Youtube, Google, İzlesene, Yahoo vb Gibi Sitelerden Embed Kodları Sayesinde Yayınlanmaktadır Sitemizde.
  • Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır.Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..
  • Yazı Video gibi Konularda Hak Sahibi İddia Eden Kişiler Veya Telif Haklarına Aykırı Bir Yazı Görüyorsanız Bu Yazıyı İletisim Bölümünden Bizimle İrtibat Kurmanız Yeterli Olacaktır..

Tüm erkek giyim fırsatları için tıklayın !

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2009-2013 GuneyGazetesi.net Tüm Hakları Saklıdır.İzinsiz Ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

Yukarı